Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.

Stredná zdravotnícka škola - Egészségügyi Középiskola
Nové Zámky

Literárna exkurzia v Banke lásky v Banskej Štiavnici

Lubost chce vecnostČo je to láska? Jednoduchá otázka, no s odpoveďou sa trochu potrápime.

Je to emócia? Niečo neviditeľné? Srdiečko? Úsmev?...

Láska je všetko, netreba hľadať viac slov.

V tomto duchu sa niesla naša exkurziu, ktorú sme v marci, v Mesiaci knihy, absolvovali tentokrát v Banke lásky v Banskej Štiavnici. V dome, kde prežila väčšinu svojho života Mária Pišlová a kde prežila najromantickejšie obdobie svojho života. Práve v tomto dome sa zrodila najdlhšia ľúbostná báseň sveta, Marína, od nášho romantického básnika Andreja Sládkoviča. Dom zrekonštruovali a teraz slúži ako miesto, v ktorom cítiť ich lásku na každom kroku. Návštevou jednotlivých miestností sme ich príbeh akoby prežívali znovu. Pomohli nám k tomu aj hovoriace obrazy, či oživenie veršov básne. Nahliadli sme aj do trinástej komnaty Maríny a, samozrejme, navštívili sme aj Banku lásky, kde si možno nechať za istý poplatok uschovať nejaký dôkaz lásky. Na záver sme skúsili silu láskomeru, nakúpili sme si upomienkové predmety a spokojní sme sa vrátili domov.

Kto navštívi tento dom, uvedomí si silu lásky ako takej, no emócie, ktoré toto miesto vyvoláva, sa nedajú slovami opísať. Tu sú prvé dojmy niektorých našich žiakov:

Natálka O.: Dnešná návšteva Banky lásky vo mne vyvolala túžbu stretnúť pravú lásku. Dalo mi to do života nové informácie, ktoré verím, že raz využijem. Keďže milujem literárne diela Sládkoviča, táto exkurzia ma zaujala a verím, že ju absolvujem aj o rok, keď bude oslavovať 200-sté výročie.

Vaneska T.: Dnešná návšteva v Banskej Štiavnici, konkrétne v Banke lásky, mi dala poznatky o láske, ako si treba vážiť jeden druhého, ako sa máme ľúbiť. A práve preto ma to veľmi zaujalo a verím, že to nebolo poslednýkrát, čo som navštívila Banku lásky.

Soni P.: Bol to nezabudnuteľný zážitok, určite sa tam chcem ísť pozrieť znovu. Zimomriavky som mala od začiatku ako som tam vkročila. Neskutočná atmosféra a celý príbeh lásky dvoch zaľúbených ľudí.

Erika V.: Dnešná návšteva v Banke lásky v Banskej Štiavnici sa mi veľmi páčila. Dozvedela som sa nové zaujímavosti o spisovateľovi A.Sládkovičovi a jeho láske Maríne. Určite sa sem niekedy v budúcnosti ešte vrátim.

Som rada, že mala exkurzia pozitívny ohlas a určite ju odporúčam všetkým, ktorí majú chuť spoznať príbeh lásky medzi básnikom Andrejom Sládkovičom a Máriou Pišlovou.

FOTO

PaedDr. Monika Bednárová