Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.

Stredná zdravotnícka škola - Egészségügyi Középiskola
Nové Zámky

Medzinárodná súťaž prvej pomoci v Českej republike

Medzinárodná súťaž PRP v ČRDňa 19.06. – 20.06. 2019 sa konal jubilejný 25. ročník Medzinárodnej súťaže prvej pomoci v tábore Mladé Bříště. Súťaž, ktorú organizoval Vyšší územný celok v Jihlave, sme si užili v krásnej lesnej prírode českej Vysočiny. Podľa pravidiel súťaže mohlo byť družstvo zložené len zo žiakov prvého a druhého ročníka. Súťažné družstvo mohlo v Jihlave súťažiť po prvýkrát. Okrem nás sa súťaže zúčastnilo ďalších 29 družstiev: z nemeckého Mutlangenu, Rakúska a Českej republiky.

Našu školu reprezentovali žiačky:

  • Sara Michalská (II. ZAA),
  • Simona Hudoková (II. ZAA),
  • Henrieta Hlaváčiková (II. ZAB),
  • Martina Rusnáková (I. B).

4-členné tímy zložené z jedného veliteľa a troch členov sa na 9 súťažných stanovištiach museli popasovať s rôznymi situáciami v prvej pomoci, kde ošetrovali popáleniny, rôzne poranenia hrudníka, brucha, chrbtice, otvorené aj zatvorené zlomeniny, otras mozgu, bezvedomie, otravu alkoholom, hypoglykémiu, krvácania, či dokonca hemoragický šok. Reálne poranenia zhotovili šikovné maskérky. Počet ranených bol variabilný, tzn. od dvoch zranených až po hromadné zranenia. Na stanovištiach bolo potrebné zranených roztriediť, urobiť prvotné a druhotné vyšetrenie, určiť poradie ošetrenia a odsunu, zahájiť život zachraňujúce úkony, ako aj volať rýchlu zdravotnícku pomoc. Kompletné ošetrenie každého zraneného (napr. dokončenie obväzu, či šatky) však nebolo vždy potrebné. Rozhodli o tom rozhodcovia, ktorými boli profesionálni záchranári. Niektoré ošetrenia museli súťažiaci dokonca vyriešiť v nemčine a v angličtine. Náročnosť týchto úloh bola sťažená aj rušivými figurantmi, ktorí zahrali hysterikov alebo opitých. Do súťaže bolo zaradené aj stanovište fyzickej zdatnosti, ktoré pozostávalo zo 4 súťažných disciplín (hádzanie na kužele, preskok prekážok, presun na paddleboarde a prenos nosidiel, na ktorých boli umiestnené lopty).

Po ukončení súťaže sa vyhlásili víťazné družstvá a najdôveryhodnejší figurant. Skončili sme na veľmi peknom 13. mieste. Naši reprezentanti si s dobrým pocitom odniesli predovšetkým cenné skúsenosti a poznatky, ktoré im súťaž poskytla. Cieľom akcie však bola v prvom rade výmena skúseností medzi študentmi v oblasti prvej pomoci, preverenie fyzickej kondície mládeže a schopnosť poskytnúť profesionálne a s etickým prístupom k zraneným prvú pomoc v náročných podmienkach.

Za skúsenosti a pomoc s prípravou žiačok na súťaž ďakujem kolegyni PhDr. Zuzane Bystrickej a žiačkam Hanke Juríkovej, Sabínke Žilákovej, Majke Švecovej a Paťke Richterovej z II. ZAA triedy.

FOTO

PhDr. Helena Szökeová