Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.

Stredná zdravotnícka škola - Egészségügyi Középiskola
Nové Zámky

Beseda s dobrovoľníčkou z Lesotha

Beseda s dobrovoľníčkou z LesothaNa našej škole máme mnoho projektov a aktivít. Medzi nimi je aj dobročinný projekt, v ktorom spolupracujeme s občianskym združením Dvojfarebný svet. Prostredníctvom neho máme adoptovanú Lemohang Rantho, 10-ročné dievčatko, ktoré žije v detskom domove sv. Cecílie v Lesothe, v Afrike.

Chceli sme sa dozvedieť viac o krajine, o detskom domove o histórii a živote v Lesothe. Preto sme pozvali na besedu dobrovoľníčku, Zuzanu Kubalíkovú, ktorá pol roka pôsobila priamo v tomto detskom domove. Tešíme sa, že naše pozvanie aj napriek vyťaženosti prijala a 11. septembra pricestovala k nám do Nových Zámkov.

V priestoroch školskej jedálne sa zhromaždili vybraní žiaci z druhých a tretích ročníkov. Zuzana Kubalíková sa rozhovorila, postupne nám ukázala na mape sveta Lesotho, Kambodžu a iné krajiny, ktoré sú zmietané živelnými katastrofami, občianskymi vojnami, chudobou a hladom. Priblížila nám život v Lesothe a Juhoafrickej republike, rozprávala nám o histórii, o nerastných surovinách, zdravotnom stave detí a ľudí v jednotlivých krajinách. Porozprávali sme sa o živote v detskom domove, zistili sme, že deti dochádzajú do blízkej školy, kde chodia v uniformách, hovorila nám o harmonograme dňa, spomenula, že o malé deti sa pomáhajú starať aj staršie dievčatá. Momentálne už majú 2. polrok, pretože ročné obdobia majú na južnej pologuli opačne ako u nás na severnej pologuli, čiže tam teraz končí zima. Teploty tam v zime dosahujú do 15 °C a v noci sú pod nulou. Zdravotný stav detí v detskom domove je pomerne dobrý, spomenula, že niektoré deti sú HIV pozitívne. Nie je to však až v takej miere, ako v Kambodži. O tejto exotickej krajine nám rozprávala tiež, pretože sa tam práve znovu chystá.

Zuzana Kubalíková by nám porozprávala oveľa viac, ale žiaľ čas strávený s ňou nám veľmi rýchlo uplynul. Dozvedeli sme sa veľa nového, podelila sa s nami o svoje skúsenosti a zážitky. Poďakovali sme sa za príjemne strávené predpoludnie a zaželali jej do jej záslužnej humánnej práce veľa šťastia.

ozio_gallery_nano

PhDr. Mária Sebestyénová