Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.

Stredná zdravotnícka škola - Egészségügyi Középiskola
Nové Zámky

Svetový deň výživy

Svetový deň výživySvetový deň výživy sa tento rok niesol v znamení orechov. Orechy sú pokladom výživy. Obsahujú veľké množstvo horčíka, draslíka, kyseliny listovej, vitamínu E a vitamínov skupiny B. Majú pozitívny účinok na mozog i nervový systém a posilňujú schopnosť sústrediť sa. Znižujú riziká cukrovky i kardiovaskulárnych ochorení.

Nezáleží na tom, či si pochutnávate na vlašských či lieskových orechoch alebo na arašidoch (ktoré z botanického hľadiska nie sú orechy, ale strukoviny), pretože všetky majú rovnako pozitívne účinky na zdravie.

Spôsobujú orechy obezitu alebo slúžia ako zdroj energie? Vďaka hodnotným tukom a vitamínom pomáhajú orechy regenerovať myseľ i telo. Stále však platí, že by sme ich mali konzumovať s mierou. Orechy sú aj napriek vysokému obsahu tuku veľmi zdravé, pretože ich tuková zložka pozostáva prevažne z vysokokvalitných nenasýtených mastných kyselín.

Aktivity počas dňa výživy boli určené pre prvé ročníky (I. PSS, I. PSM, I. MPS). Prvá časť bola zameraná na čitateľskú gramotnosť a prednášku o postavení orechov v zdravej výžive. V druhej časti sa aktívne žiaci zapájali do pripravených súťaží, ktorých víťazi získali orechy a jablká. Celým dňom sa niesla pieseň Zita obezita od skupiny Lojzo. Skúste odpovedať na otázku: „Čo mala Zita na raňajky?“

Podnetný deň výživy pre žiakov SZŠ- EK NZ pripravili: PhDr. Alena Pukšová, doc. Jana Otrubová, PhD., PhDr. Andrea Dobsonyová, PhD.

PhDr. Ľubica Vanková, PhDr.
koordinátor NAPPO