Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.

Stredná zdravotnícka škola - Egészségügyi Középiskola
Nové Zámky


Príležitostní umelci

Príležitostní umelciNa malú chvíľku sme sa stali avantgardnými umelcami v tvorivej dielni, v ktorej sme sa ocitli v rámci návštevy Galérie Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch, spojenej s prednáškou o známom výtvarníkovi, spisovateľovi a redaktorovi L. Kassákovi. Odborný výklad a expozícia prác L. Kassáka nás vtiahli do atmosféry rokov, v ktorých tento umelec žil a tvoril.

Stála expozícia Lajosa Kassáka, sprístupnená v roku 2004, je zameraná na výtvarnú tvorbu umelca z rokov 1940 – 1965. V tomto období paralelne vznikali rôzne zaujímavé realistické a abstraktné diela. Na Kassákovu tvorbu reagovali mnohé generácie umelcov. Napriek tomu nemal priamych pokračovateľov. Pravdepodobne preto, že sa nikdy jednoznačne nezačlenil ku konkrétnemu umeleckému prúdu. Tento nekonvenčný umelec oslovil aj nás slobodou tvorby, nadčasovosťou a modernosťou svojho umenia. Tieto prvky sme mali možnosť preniesť do vlastných výtvorov, v ktorých sme mohli naplno využiť našu fantáziu a predstavivosť.