Tieto stránky využívajú Cookies. Prečítajte si informácie o tom, ako používame cookies a ako ich môžete odmietnuť nastavením svojho prehliadača.

Stredná zdravotnícka škola - Egészségügyi Középiskola
Nové Zámky


Prechádzka mestom s miestnym historikom

Nové ZámkyPrváci Strednej zdravotníckej školy v Nových Zámkoch mali možnosť 21. novembra absolvovať zaujímavú prechádzku s miestnym historikom Alexandrom Strbom.

Po stretnutí na Hlavnom námestí si žiaci vypočuli krátku históriu mesta s dôrazom na niektoré hlavné udalosti a zaujímavé anekdoty spojené so známymi osobnosťami mesta z dávnych čias. Odtiaľ sa skupina presunula do františkánskeho kláštora, kde sme mali možnosť pozrieť si kostol, kaplnku a pivnicu kláštora s kazematami na pochovávanie mŕtvych v múroch kláštora.

V prechádzke sme pokračovali návštevou katolíckeho kostola, kde sme sa dozvedali o ďalších zaujímavých udalostiach spojených s katolíckymi veriacimi v meste. Predposledná zastávka bola v synagóge, kde nasledoval ďalší zaujímavý výklad o histórii židovskej komunity v Nových Zámkoch. Príjemným prekvapením bola návšteva súkromnej knižnice Kaláka, ktorá je raritou nielen v mestskom, ale aj celoštátnom meradle. Pán Strba nám porozprával o začiatkoch a fungovaní knižnice, pričom žiakom predstavil svoje diela, ktoré sa zaoberajú rôznymi segmentami histórie mesta Nové Zámky.

Prechádzka bola veľmi náučná. Na veľa ďalších pamätihodností teraz nezvýšil čas, ale niekedy v budúcnosti si to určite nahradíme. Musíme predsa poznať mesto, v ktorom žijeme a študujeme!

Sekcia vyučovacích jazykov