„Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor.“ (Viktor Frankl, rakúsky neurológ a psychiater)
Medzinárodný deň tolerancie bol vyhlásený v roku 1996 Valným zhromaždením OSN a bol stanovený na 16. november.
Jeho cieľom je zvýšiť povedomie spoločnosti o potrebe rešpektu a o nebezpečenstvách a negatívnych dôsledkoch jeho nedostatku na toleranciu, ktorá je základom harmonického a spravodlivého spolunažívania v dnešnom svete.
Témou tolerancie sme sa zaoberali na hodine Ošetrovateľstva. Na úvod sme si zahrali hru pexeso, každý dostal v triede jednu kartičku a hľadal do páru spolužiaka s rovnakou kartičkou. Úlohou takto zostavených náhodných dvojíc bolo porozprávať sa a nájsť tri veci alebo charakteristiky, ktoré majú obaja z dvojice spoločné.
V ďalšej časti sme diskutovali o tom, čo tolerancia znamená v kontexte povolania praktickej sestry a aký význam má pri výkone povolania.
Hlavnými témami našej diskusie boli jazykové bariéry – ako komunikovať s pacientmi, ktorí hovoria iným jazykom, rozdiely v stravovaní – rešpektovanie kultúrnych a náboženských potrieb pacientov, náboženské odlišnosti – citlivý prístup k rôznym vierovyznaniam a tradíciám, sociálne začlenenie – podpora pacientov z rôznych spoločenských skupín a rešpektovanie ich individuálnych potrieb.
Aktivita nám pripomenula, že tolerancia nie je len o prijímaní rozdielov, ale aj o empatii, rešpekte a schopnosti nájsť riešenia v náročných situáciách, s ktorými sa zdravotnícky personál stretáva denne. Veríme, že táto aktivita žiakom poskytla cenné poznatky a podnety k tomu, aby ako budúci zdravotníci pristupovali k pacientom s porozumením a ľudskosťou.
Tolerancia je totiž kľúčom k lepšiemu svetu, kde má každý človek svoje dôstojné miesto.
PhDr. Barbora Brodanská