Preambula

V zmysle ustanovenia § 26 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov sa vydáva tento štatút školského parlamentu

Článok I.

Základné ustanovenie

1. Názov: Školský parlament pri SZŠ-EK

2. Adresa sídla: Stredná zdravotnícka škola-Egészségügyi Középiskola, Pod kalváriou 1, 940 01 Nové Zámky

Článok II.

Pôsobnosť a poslanie školského parlamentu

1. Školský parlament je ustanovený podľa § 26 zákona NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

2. Školský parlament je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý sa vyjadruje k otázkam výchovy a vzdelávania.

Článok III.

Činnosť školského parlamentu

1. Školský parlament sa vyjadruje ku všetkým závažným skutočnostiam, ktoré sa vzťahujú k práci školy, vyjadruje sa k návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania a podáva návrhy na mimoškolské činnosti a podujatia, ktoré zároveň organizuje.

2. Školský parlament rieši problémy a sťažnosti žiakov s vedením školy. Zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľovi a k vedeniu školy, predkladá im svoje stanoviská a návrhy, zastupuje žiakov aj navonok.

3. Školský parlament prijíma, konzultuje a iniciuje návrhy na zveľadenie priestorov školy.

4. Iniciuje školskú záujmovú činnosť.

5. Podieľa sa na tvorbe a dodržiavaní školského poriadku.

6. Školský parlament je schopný uznášať sa, ak je na jej zasadnutí prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov. Na jej platné uznesenie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov školského parlamentu.

Článok IV.

Zloženie školského parlamentu a spôsob voľby jej členov

1. Školský parlament má najmenej 5 a najviac 17 členov.

2. Členmi školského parlamentu sú žiaci, ktorí vo voľbách získali najvyšší počet hlasov.

3. V každej triede sa zvolí jeden zástupca tajným hlasovaním.

4. Zástupcovia tried sa stanú členmi školského parlamentu.

5. Na zasadnutí školského parlamentu sa zúčastňuje pedagogický zamestnanec určený  riaditeľom školy ( koordinátor), ktorý nemá hlasovacie právo, dohliada na riadny priebeh zasadnutí a dodržiavanie štatútu školského parlamentu.

6. Členovia školského parlamentu si spomedzi seba zvolia predsedu tajným hlasovaním. Na zvolenie predsedu sa vyžaduje nadpolovičná väčšina hlasov všetkých členov školského parlamentu.

7. Na priebeh volieb dohliada rada školy, ktorá vyhlási voľby do školského parlamentu do 30 dní od ustanovenia školského parlamentu.

8. O voľbách vyhotoví rada školy zápisnicu, ktorú predložia riaditeľovi a rade školy.

9. Vyhlásenie volieb, zápisnice a výsledky volieb škola zverejní na svojom webovom sídle a na úradnej tabuli školy.

10. Predsedom školského parlamentu sa stáva žiak, ktorý v tajnom hlasovaní získa najväčší počet hlasov a zároveň sa stáva členom Rady školy.

11. Ak viacerí kandidáti získajú rovnaký počet hlasov a z toho dôvodu zostane mandát neobsadený, vyhlásia sa nové voľby na príslušný mandát, v ktorých môžu kandidovať len títo dotknutí kandidáti.

Článok V.

Práva a povinnosti člena školského parlamentu

1. Člen má právo:

a) voliť a byť volený

b) navrhovať kandidátov na funkciu predsedu školského parlamentu

c) byť informovaný o všetkých skutočnostiach, ktoré sú predmetom zasadnutia školského parlamentu a slobodne sa k nim vyjadrovať

d) hlasovať ku všetkým uzneseniam školského parlamentu

e) predkladať na zasadnutie školského parlamentu vlastné námety, prípadne materiály

2. Člen školského parlamentu je povinný sa zúčastňovať na jej zasadnutí. Neospravedlnená účasť na troch po sebe nasledujúcich zasadnutiach sa hodnotí ako nezáujem o výkon funkcie a neplnenie povinností člena školského parlamentu podľa tohto štatútu.

3. Člen školského parlamentu je povinný zabezpečiť ochranu osobných údajov chránených všeobecne záväznými právnymi predpismi.

Článok VI.

Povinnosti predsedu školského parlamentu

1. Predseda školského parlamentu je štatutárnym orgánom, ktorý riadi činnosť školského parlamentu a koná v jej mene.

2. Predseda školského parlamentu zvoláva, pripravuje a riadi zasadnutia školského parlamentu.

3. Predseda školského parlamentu sa zúčastňuje na zasadnutí Rady školy.

Článok VII.

Hospodárenie Žiackej školskej rady

1. Náklady na činnosť školského parlamentu sa po dohode s riaditeľom školy uhrádzajú z rozpočtu školy.

2. Školský parlament nemá vlastný majetok.

Článok VIII.

Školský parlament zasadá v určený deň v prvý týždeň v mesiaci, ak nie je stanovené inak.

Článok IX.

Tento štatút bol prerokovaný a schválený na zasadnutí školského parlamentu dňa 2. 9. 2003, aktualizovaný 11. novembra 2022 a od toho dňa nadobúda účinnosť.

Veronika Šimunková, predseda školského parlamentu
PaedDr. Monika Bednárová, koordinátor školského parlamentu