Naša škola sa v tomto školskom roku zapojila do programu V4 Gen Mini-Grants, financovaným Medzinárodným vyšehradským fondom.
Tento program poskytuje príležitosť na realizáciu projektov, ktoré podporujú cezhraničnú, krátkodobú mobilitu mládeže vo vekovej skupine 12-30 rokov.
Cieľom týchto výmenných pobytov a spoločných aktivít v rámci tohto programu je posilniť regionálnu spoluprácu, výmenu skúseností a kultúrnu integráciu medzi mladými ľuďmi z krajín Vyšehradskej štvorky - Českej republiky, Poľska, Maďarska a Slovenska. V roku 2025 sa do tohto programu môže zapojiť aj Ukrajina.
V rámci tohto programu od 19.2. do 21.2.2025 sa uskutočnil prvý výmenný pobyt so strednou školou “Kanizsay Dorottya katolícke gymnázium, zdravotnícke technikum a odborná škola” v Budapešti, Maďarskej republike.
Realizuje sa projekt s názvom „Spôsoby, ako sa starať o telo, dušu a myseľ na Slovensku a v Maďarsku“, ktorého cieľom je propagácia zdravia a zdravého životného štýlu medzi mladými ľuďmi - budúcimi zdravotníkmi. Prostredníctvom rôznorodých aktivít vrátane prednášok, workshopov, tvorivých projektov a súťaží si študenti osvoja základy aktívneho životného štýlu, zásady zdravej výživy a dôležitosť duševného a mentálneho zdravia.
1. DEŇ
Dnes sme odštartovali projekt V4 Gen Mini-Grants, v rámci ktorého sme srdečne privítali 15 žiakov a troch sprevádzajúcich učiteľov našej partnerskej školy. Po predstavení našej školy a školského systému našej krajiny nasledovalo spoločné vystúpenie: Tanec umývania rúk. Potom sa žiaci zúčastnili prehliadky pamiatok nášho mesta, na ktorej sa dozvedeli veľa zaujímavosti od pani Kataríny Kovácsovej, lektorky Múzea Jána Thaina. Po večeri patril záver dňa spoločnej meditácii a chutnému popíjaniu bylinkových čajov v čajovni Tibet Park. Meditáciu nám viedla pani Daršan Geljen, ktorá je jedinou ženou - učiteľkou budhizmu na Slovensku, a pripomenula nám dôležitosť spomalenia v tomto rýchlom svete a starostlivosti o naše duševné zdravie. Pani Renáta Vrabčeková nás oboznámila s liečivými účinkami jednotlivých byliniek a zdôraznila nutnosť konzumácie bylinkových čajov.
2. DEŇ
Na druhý deň sme naplánovali exkurziu do Bojníc, ktoré sú prekrásnym kúpeľným mestom s bohatou históriu. Najprv sme navštívili rozprávkový Bojnický zámok, o ktorom sa prvýkrát spomína v Zoborskej listine z roku 1113. Išli sme aj do prírodnej travertínovej jaskyne, ktorá sa nachádza 26 metrov pod úrovňou 4. nádvoria. V zámockom parku sme sa zastavili aj pri Lipe kráľa Mateja. Po objavovaní hradu nás čakal chutný trojchodový obed v reštaurácii „Starý dom“. Po obede pred bránou “Kúpele Bojnice” nás privítala pani Monika Mikulová, ktorá nás oboznámila s procedúrami, ktoré Kúpele ponúka. My sme si rezervovali 45- minútovú procedúru v soľnej jaskyni, ktorá má pozitívne účinky na zdravie: podporuje dýchací systém a zníženie stresu, posilňuje imunitný systém a zlepšuje koncentráciu. V soľnej jaskyni sme načerpali silu na výstup na výhliadkovú vežu “Čajka”, kde nás čakal prekrásny výhľad na mesto a jeho okolie. Cestou domov v autobuse sme spievali a užívali si spoločné chvíle s našimi novými kamarátmi. Po večeri v školskom internáte mali žiaci našej partnerskej školy možnosť osvojiť si masážne techniky od budúcich masérov našej školy.
3. DEŇ
Žiaci našej partnerskej školy navštívili s pani učiteľkou, Mgr. Silviou Benkó jednotlivé oddelenia (Neonatologickú kliniku a Oddelenie úrazovej chirurgie) Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Nových Zámkoch, kam naši žiaci chodia na prax v 3. a 4. ročníku. Potom sa v budove našej školy všetci žiaci projektu zúčastnili prednášky o zdravej výžive, kde od pani učiteľky Mgr. Benkó získali užitočné vedomosti. V rámci kreatívneho workshopu žiaci vytvorili svoju spoločnú potravinovú pyramídu pod vedením pani Mgr. Ildikó Trencsikovej. Pred spoločným obedom si žiaci zahrali Kahoot kvíz o liečivých bylinkách, kde traja výhercovia získali čaje z Tibet Parku a čokoládu z Bojníc. Obed sme mali v miestnej reštaurácii, La Gustoso, kde sme si mohli vybrať zo širokej ponuky zdravých jedál. Na záver sme sa rozlúčili s našimi novými kamarátmi, s ktorými sme trávili tri úžasné dni plné zábavy a nových poznatkov.
Tešíme sa na ďalšie stretnutie v marci, kedy vycestuje našich 15 účastníkov mobility do Budapešti.
Ďakujeme všetkým, ktorí prispeli k realizácii tohto projektu!
Mgr. Kornélia Kontár
koordintároka projektu